Salamanka – mesto univerzít z historickým duchom

Krása Španielska ma očarila, už asi.....ani neviem presne kedy, ale viem, že odmalička som bola duchom blízko spätá s touto krajinou. Snívala som o tom, aký pekný dom budem mať na skalnatom brale niekde na romantickom pobreží... Aj keď doteraz sa mi to nesplnilo, ale, ako sa hovorí, „ čo nie je, môže byť“.

Tento rok som získala štipendium pre profesorov v krásnom španielskom meste Salamanka. Keď mi po zaslaní prišiel mail, že ma vybrali spolu s mojimi kolegyňami a predovšetkým kamarátkami Mgr. Juditkou Droppovou z Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici (bilingválna sekcia) a PhDr. Veronikou Sliačanovou z Gymnázia v Žiari nad Hronom, vedeli sme, že budeme „bojovať“ spolu.

Nastal deň D, ktorého som sa tak trochu obávala, ale to len preto, lebo nemám rada cestovanie lietadlom. Po úspešnom pristáti na letisku Barajas v Madride nás čakala cesta autobusom do Salamanky. Neľutovali sme tú dlhú cestu pretože nás privítala pohostinnosť Španielska, teda hlavne ľudí.

Celý náš pobyt bol úžasný. Ale aby ste si nemysleli, že sme boli na dovolenke, bol to študijný pobyt. Náš pobyt spočíval v 20 hodinách gramatiky a komunikácie, a o komunikačných technológiách, ktoré sú neodmysliteľné v tejto dobe, sme sa tiež čo-to naučili. Poobedňajšie hodiny boli zamerané na spoznávanie španielskej kultúry a gastronómie. Mali sme hodiny salsy a sevillanas, dokonca aj hodinu varenia. Ešte aby som nezabudla - okrem nás sa tohto štipendia zúčastnili aj učitelia z Chile, Holandska, Poľska, Talianska, Škótska a Anglicka, teda náš spoločný jazyk bola práve španielčina.

Salamanka je predovšetkým historické mesto, kde sa architekti „vybláznili“, čo sa týka katedrál, kostolov, ale aj obyčajných budov. Všetko je v štýle baroka. Ako je už v Španielsku zvykom, nočný život je oveľa intenzívnejší než u nás. Ľudia sú priateľskí a stále sa usmievajú, starajú sa o seba a žijú zdravo.

Škola „MESTER“ poskytuje pobyt a štúdium aj pre študentov (je ich tam až 5000). Zabezpečujú výučbu a skvelý program. Študenti sú zvyčajne ubytovaní v rodinách, aby spoznali krajinu a aby sa priblížili ku kultúre a zvykom Španielov. Tak ,ako som už spomínala španielsky národ je bezprostredný a zhovorčivý a nemajú problém pomôcť vám, keď je to potrebné.

Celý týždeň uplynul neuveriteľne rýchlo. O rok by som sa znova chcela zúčastniť tohto pobytu, ale tentokrát by som dožičila zážitky aj mojim žiakom, aby výučbu nevnímali len ako „nudné“ učenie sa v laviciach, ale aby boli v prítomní v danej krajine.

A na záver by som sa chcela s vami podeliť o zážitok. Pri troške šťastia môžete na madridskom letisku stretnúť aj známych, španielskych Oskarových hercov, ako sa to podarilo nám. Tí, ktorí obľubujú „bondovky“, ale aj romantické filmy, napr. Viki, Kristína, Barcelona, pre nich nebude meno Javier Bardem neznáme. Pridávam fotografie ako dôkaz.

Mgr. Martina Holubová