Paličkovaná čipka
Kneplovanie, pletenie, baba, bábence, prívyk, remeň – aj takto sa hovorí paličkovaniu a pracovným pomôckam, ktoré čipkárky používajú a odjakživa
svojimi šikovnými prstami vytvárajú dielka plné nehy a krásy z bielych, ale aj rôznofarebných nitiek pripomínajúcich pavučinky.
Dňa 30.9.2015 zavítala do nášho Gymnázia vo Veľkom Krtíší Mgr. Iveta Žlnková, bývalá pedagogička , ktorá sa už roky venuje paličkovaniu čipky s tradičnými vzormi z oblasti Hontu.
Svoju tvorbu prezentuje na výstavách usporadúvaných na Slovensku aj v zahraničí (Vamberk, Prešov, Praha, Bratislava, Atény, Gent).
Naša trieda sa vďaka jej návšteve na hodine kultúry a umenia mohla dozvedieť niečo o tomto ľudovom umení a taktiež si prezrieť nádherné čipkové diela.
Tradičná slovenská paličkovaná čipka s k nám dostala počas baníckej kolonizácie v 16.storočí a ďalej sa tu rozvíjala a rozširovala.
Na začiatku nám pani I. Žlnková predstavila banícku a roľnícku čipku.
Banícka čipka bola určená pre bohaté meštianske rodiny, bola redšia a
farebne prevládala biela čipka a neskôr aj hnedá.
Roľnícka čipka je určená pre ľudový kroj, je hustejšia a používajú sa všetky škály farieb od
klasickej bielej až po čiernu. Používa sa ako ukončenie napr. na zásterách, koncoch rukávov košieľ a golierov, šatiek.
Veľmi zaujímavá bola
tylová čipka, ktorá má pre jej zložitosť prívlastok „kráľovná čipiek“. Je paličkovaná z jemných bavlnených alebo hodvábnych nití a používa sa v
tradičnom bielom, ale aj rôznofarebnom vyhotovení.
Mohli sme si prezrieť krásne vyhotovené čepce a následne nám pani Žlnková ukázala ako paličkovanie
čipky prebieha. Na prvý pohľad to vyzeralo zložito, množstvo nitiek priviazaných jedným koncom k dreveným paličkám a druhým k valcu, na ktorom sa
splietali v zložitom, ale krásnom vzore. Ďalej nás nadchli aj už spomínané nádherné čipkové diela v rôznych tvaroch či už v tvare stromu, motýľa,
zvončeka, slniečka, a podobne. Dievčatá mohli obdivovať čipkové náhrdelníky a náramky.
Na záver sme sa magistry Ivety Žlnkovej pýtali otázky, na ktoré nám rada odpovedala. Napríklad sme zistili, že jej obľúbená čipka je tylová alebo že sa paličková čipka môže používať ako doplnok na šaty. V mene našej triedy a pani profesorky PaedDr. D. Pastorkovej ďakujeme za návštevu a za nahliadnutie do krásy ľudového umenia, pretože málo krajín sa môže niečím takým pýšiť a my Slováci môžeme byť na to patrične hrdí.
L. Ivaničová, P. Janáčová, II.A