Návšteva predsedníčky Ukrajinsko–slovenskej iniciatívy

Zameriavame sa na etniká, dejiny a skvosty rôznych zaujímavých krajín sveta. Často sa zaoberáme stavom v USA, vo Francúzsku, v Číne a v iných krajinách, ktoré (k) nám nie sú práve najbližšie. Vieme však, čo sa deje k nám v oveľa bližších končinách? Vieme, čo trápi našich susedov? Myslíme niekedy na našich slovanských bratov – Ukrajincov? ...

Dňa 25. apríla 2017 študenti tried: I.A, II.A a II.B mali tú česť sa zoznámiť a diskutovať s pani Ľudmilou Verbickou, predsedníčkou Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy. Pani Ľudmila žije na Slovensku od roku 1990, venuje sa podpore transformačným procesom na Ukrajine a výrazne napomáha k budovaniu občianskej spoločnosti u nášho východného suseda. Stretnutie pre nás sprostredkoval pán Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku SFPA.
Počas dvoch vyučovacích hodín sme absolvovali „prechádzku“ históriou nášho východného suseda, od obdobia, keď cez krajinu tiahol východný front, cez ukrajinizáciu, naprieč finančnou krízou, ktoré viedli k zániku strednej sociálno-spoločenskej vrstvy v štáte, skrz hladomorov v rokoch v prvej polovici 20-teho storočia, až po kauzy a odvolanie prezidenta Janukovyča, či nedávneho Euromajdanu. Celý čas sme boli natoľko zaujatí, že sa neozvala ani hlava.
Pani predsedníčka nám odovzdala obrovské množstvo zaujímavostí o Ukrajine, o ktorých sme veľa nepočuli alebo sme ani nevedeli, že sa vôbec odohrali. Postupne sa nám vytváral obraz o tom, ako ťažko sa tento priebojný národ dostal tam, kde je dnes. K vlastnému štátu sa dopracovali veľmi ťažko, najmä pre silný nátlak a vplyv Ruskej federácie a snahu k totálnemu pričleneniu Ukrajiny k sebe. Priebeh káuz prezidenta Janukovyča, ktoré zmenili formu justície v krajine, neskutočné metódy, zákony a politické procesy. Fotografie obetí premien štátu, obyčajných ľudí, ktorí sa postupom času stali národnými hrdinami, osobnosťami, ktoré sa zapísali do bohatej histórie krajiny. A nie je možné nespomenúť pána Mustafu Džemileva, predstaviteľa krymských Tatárov, žiaľ, bývalého politického väzňa, celoživotného bojovníka za ľudské práva, slobodu a demokraciu, ale aj laureáta mnohých ocenení. Pani Verbicka opísala jeho životnú púť, počas ktorej stihol vyriešiť tak veľa ťažkostí a ešte stále pôsobí v humanitárnej oblasti.

Vďaka tomuto stretnutiu sme získali cenné poznatky i priame vysvetlenia rôznych politických i sociálnych stavov v krajine od roku 1914(od začiatku 1. svetovej vojny). Bolo nám potešením a veľkou cťou stretnúť sa a vypočuť si slová pani Ludmily Verbickej.

Armand Majer, I.A

Fotogaléria